Jednou z mojich slabostí je internet.

Aby som bola spokojná, potrebujem prístup k informáciám. Mainstream nesledujem, tlač nekupujem ale bez „googlovania“ si neviem predstaviť život modernej ženy.

Vplyv rôznych médií (správnych ale aj zavádzajúcich informácii) na človeka sa nedá poprieť  a o tom bude môj nasledujúci príbeh:

Píše sa rok 2016 a moju pozornosť  vo výklade novinového stánku upútava prekrásny obal časopisu Dieťa.

Je to otázka pár sekúnd a v rukách držím najnovšie číslo a hladím obal, ktorý je ešte krajší ako za sklom.

Nastupujem do mestskej hromadnej dopravy a rozmýšľam, prečo som sa tak unáhlila. Zase prelistujem časopis, plný reklám, povrchných článkov a papier poputuje do zberu.

Začítala som sa a skoro som zabudla vystúpiť…

Aj keď nie som mladá mamička, na moje prekvapenie, každý článok bol pre mňa zaujímavý a hodnotný.

V myšlienkach som sa preniesla do roku 1995.

 

Čakáme naše prvé bábätko 🙂

Moju pozornosť upútava obal časopisu Dieťa (nielen pre rodičov).

Kupujem úplne prvé vydanie...a na stránkach nachádzam informácie, ktoré  presne potrebujem.

A až teraz, po 22 rokoch, si uvedomujem obrovskú silu a vplyv týchto nadčasových informácii na mňa, na moju rodinu, na naše zdravie. Informácii, ktorých správnosť overili roky.

S prekvapením zisťujem, že dnes kúpené Dieťa je z tej istej rodiny.

Že majú spoločnú mamičku v osobe šéfredaktorky Renátky Krausovej.

 

Predo mnou ležia staré čísla, ktoré opatrujem s láskou.

Staré čísla, ktoré som už roky nemala v rukách. A znova spomínam…

casopis dietaKeď som čakala naše prvé bábätko, nebol ešte internet.

Sem tam sa objavila obrázková knižka a vždy sa našli mamky, babky a tetky, ktoré ochotne poradili. No nie vždy sa mi ich rady páčili. Vnútorne som cítila, že tie rady nie sú  správne. A vtedy som objavila prvé číslo časopisu Dieťa.

Každé slovo, každá veta dávali zmysel. Všetko bolo také prirodzené…

Cítila som súzvuk medzi tým čo som čítala a čo som cítila.

A dnes si uvedomujem, že ma tieto písmenka formovali.

Mám  z toho zimomriavky, keď si uvedomím, že áno, tento časopis ma formoval každý deň cca 5 rokov a že bol pre mňa veľkým pomocníkom a spoločníkom pri výchove a starostlivosti o deti.

V tej dobe som nepoznala nikoho, s kým by som sa mohla podeliť s mojimi názormi a skúsenosťami.  Neboli sociálne siete, neboli mamičkovské fóra a portály. Jediným pojítkom s inými rovnako zmýšľajúcimi mamičkami bolo iba vedomie, že časopis čítajú podobné žienky ako ja.

Vtedy som bola iná, ale v podstate všetkým som bola ukradnutá…dnes by mi dávali rôzne nálepky: bio – eko – dokonca premúdrelá mama…

Ku mne domov nikdy neprišla žiadna sestrička ani poradkyňa na kontrolu. Nikto ma nepoučil. Nechala som sa viest intuíciou a Dieťaťom.

Som vďačná za informácie, že sú nemocnice s roming-in. V tej dobe to bežné nebolo. Pamätám sa, ako niektoré mamy reptali, že si nemôžu oddýchnuť ale ja som si vychutnávala každý okamih na spoločnej izbe.

Som vďačná za informácie, že podráždenú bradavku nemusím natierať chemickým krémom, ale stačí materské mlieko.

Som vďačná za informácie, že nemusím dodržiavať žiadne intervaly a môžem dojčiť na vyžiadanie. Že sa netreba báť nedostatku materinského mliečka. Aj keď prsníky nie sú naliate, funguje pravidlo dopytu a odbytu. Preto netreba ani odstrekovať…aby sa tvorilo presne toľko mliečka, koľko je potrebné. V prípade, že sa prsniky naleju, stačí ručne odstriekat male mnozstvo.

Som vďačná za informácie, že nie je potrebné dokrmovať. Nikdy som nekúpila dojčenskú výživu (ani pre istotu). Moje deti nemali cumlík ani fľašku. Vodičku a čajík pili až neskôr z pohárikov. Ďasno a zúbky si  brúsili mrkvičkou. Verím, že kvôli tomu nedieta3mali ústnu infekciu. Že dojčiť dlho je krásne a prospešné.

Som vďačná za informácie, že je prirodzené, ak dieťa spí v blízkosti rodičov.

A nadovšetko som vďačná za informácie, že výživa je nesmierne dôležitá. Tejto téme sa venujem aj na strankách môjho blogu.

Moje deti Riško a Andrejka sú už dospelí, ale nikdy neboli prieberčiví v strave, nemali problém s jedením zeleniny a ovocia a bez problémov pili a pijú čistú vodu. Som na nich nesmierne hrdá, že nepodľahli pokušeniam doby v takej miere, ako väčšina ich rovesníkov.

Verím, že som vďaka správnym informácia položila pevné základy pre ich ďalší život.

A preto by som vás chcela povzbudiť, aby ste zvažovali a nepodceňovali  informácie, ktoré sa k vám denne dostávajú.

Majú silu budovať ale aj ničiť!

Zaujímate sa o produkty pre zdravie a krasu?

Pozývam vás do môjho obchodíka.

Máte pre mňa tip na tému alebo poznáte zaujímavú osobnosť  v oblasti zdravia a krásy?

Píšte  na:

info/zavinac/beatazahumenska.sk alebo ma kontaktujte cez sociálne siete