Burn out je stav úplného fyzického, psychického aj mentálneho vyčerpania, ktorý je spôsobený dlhodobým zotrvávaním v emočne náročných situáciách a v strese.

Vyhorenie postihuje hlavne ľudí, ktorí pracujú v pomáhajúcich profesiách bez ohľadu na vek, pohlavie, spoločenské postavenie či finančné zabezpečenie.


Keď som spoznala Zuzku, pracovala ako sestrička na onkochirurgii. Bola tichá, uzavretá a o svojej práci veľmi nechcela hovoriť. A potom som sa na určitý čas odmlčala…

Dnes je usmievavá a žiarivá…. a cez svoje diela rozdáva krásno všade okolo.

web: zuzaka.art

IG: zuzaka_art

Zuzka, povedz nám viac o sebe. Kto si a čomu sa venuješ?

V živote človeka nastanú situácie, keď sa sám seba pýta: „kto vlastne som?
Kto som?
Vyštudovala som fakultu zdravotníctva. Ale zdravotník nie som.

Som to, čomu venujem svoju činnosť väčšinu dňa? Som umelkyňou? No nie som. Hoci vraj mám rozšafné spôsoby, ako umelci zvyknú mať, ale o umení skoro nič neviem. Neštudovala som ho. Nie som ani manželkou, matkou, ale aspoň som dcérou 🙂

Teda podľa tohto popisu, v konečnom dôsledku, viem vôbec kto som?

V škole som bola vždy snaživá, usilovala som sa ako som len mohla urobiť radosť svojim rodičom. Vybrala som si povolanie, v ktorom by som mohla byť užitočná a uplatniť svoju empatiu.

Zuzka som Ti vďačná, že si pripravená otvorene rozprávať o svojom vyhorení, ktoré sa stalo súčasťou aj Tvojho života. Môžeš nám povedať o tom viac? Ako sa to začalo a ako si to prežívala?

V práci som sa snažila, ako som len mohla, ale nikdy to nebolo dosť.

A tak som pridávala na nárokoch na svoj výkon. Zamestnanie, škola, vzťahy, a odrazu toho bolo na mňa priveľa. Moje telo sa ozývalo. Zvládala som celkom dobre opravu jeho porúch, ktorých neustále pribúdalo. Bola som v jednom stereotypnom kolotoči niekoľko rokov. Nevenovala som pozornosť svojmu telu a jeho varovným signálom. Až jedného dňa, sa mi to vypomstilo.

Pri jednom obzvlášť ťažkom záťahu na moju psychiku a telo, ma obaja prestali poslúchať. Spikli sa proti mne. Zradili ma. Ostala mi len moja duša. Ale tá akoby ani nebola moja. Bola som vo veľmi čudnom rozpoložení telesnom aj duševnom niekoľko mesiacov.

Bola som vyhorená. Ani obraz, ani zvuk.

Žiadne emócie, city, všetko mi bolo jedno. Len som bezcieľne prežívala. A v tomto stave vyhorenia, som si prvýkrát uvedomila prítomný okamih. Len byť. Nič viac. Myslela som si, že som totálne osprostela, ale diagnostikovali mi ,,len“ syndróm vyhorenia.


Čiže úplne ticho. A zvládla si to sama alebo si vyhľadala pomoc?

Rozhodla som sa, že to zvládnem bez liekov.

Len veľmi pomaly som si uvedomovala, čo sa vo mne odohráva. Bola som ako bez duše, bez života. Bez fyzických síl. Keď som si konečne našla psychologičku, a nebolo to vôbec ľahké, tak ešte stále som nebola schopná komunikovať. Moje sedenie u nej bolo len o jej monológu. Vďaka nemu som však začala v sebe objavovať svoju hodnotu. Zrazu som dostala chuť niečo namaľovať. Vzala som štetec do ruky, po niekoľkých rokoch. Nie vždy to šlo ľahko. Mala som stavy , keď som štetec nedokázala chytiť do ruky.

Spomínala si, že si to chcela zvládnuť bez liekov. Dá sa to?


Pri vyhorení sa vám naruší aj chemická rovnováha v organizme. Je to podvýživa všetkého. Ja som si to spočiatku neuvedomovala a lekár…ach jaj. To by bola ďalšia kapitola 🙂

Našťastie som sa v tom čase pohybovala vo svete Forever už niekoľko rokov. Produkty som si kupovala priebežne, tých peňazí naozaj nikdy nebolo akosi dosť. Priatelia sa mi sem tam ozývali, ale nikto z nich mi nevedel pomôcť. Okrem Teba, Beátka 🙂 Vždy sme si vedeli čo povedať. Vždy si bola ochotná pomôcť. Vždy si bola otvorená a vecná a vždy si prejavila úprimný záujem. A to mi veľmi pomohlo.

Postupne, pomaly som sa začala prebúdzať, navracať sa k samej sebe, vďaka maľovaniu a výživovým doplnkom. Život okolo mňa som si začala stále viac uvedomovať. Moja tvorivá túžba sa začala zväčšovať. A dávala môjmu životu zmysel.

Môžeš byť konkrétnejšia? Ktoré výživové doplnky pomohli Tebe? Je niečo, čo by si ešte vyzdvihla?

Doplnila som si veľmi nízku hladinu minerálov a vitamínov, môjmu zhoršenému tráveniu pomohlo Aloe Vera a probiotiká, Daily, ARGI+, Cardio Health, Arctic Sea , Bee Propolis, Pomesteen a mnohé ďalšie výrobky Forever, ktoré nemajú svojím zložením a kvalitou konkurenciu. O tom som sa presvedčila.

Život sa rozprúdil a začala si intenzívne maľovať. Niekde som čítala, že pocit vyhorenia nie je choroba ale pomocník. Je to prejav našej vrodenej múdrosti. Poukazuje na to, že sme doteraz žili v omyle. Súhlasíš s týmto tvrdením?

Zmyslom nášho života je pomáhať.

Pomáhať svojimi darmi, ktoré sme dostali, svojím talentom, skúsenosťami, ktoré ja mám z mojej sesterskej praxe neúrekom. Viem, že medicína má svoje hranice. Viem, že svoje zdravotné problémy my ľudia prehliadame, kým sa dá.

Netušíme totiž kam, to až môže dôjsť. Neriešime svoje vzťahy, ktoré majú na svedomí aj náš zdravotný stav. Neriešime varovné signály svojho tela, ktoré toho má už naozaj dosť. Človek sa do toho tak zamotá, že si ani neuvedomí, že kolabuje jeho psychika, aj telo. A nakoniec príde katastrofa v podobe zákernej choroby napríklad. Alebo niečoho iného, čo ho prinúti zamyslieť sa nad skutočným zmyslom života.

Ako sa dá zabrániť týmto stavom? Je vôbec možné mať to pod kontrolou? Telo nám vysiela signály neustále, musíme sa ale naučiť ich počúvať.

Musíme si uvedomiť, čo je skutočným zmyslom života, kým je ešte čas. Každý má ten svoj hodnotový rebríček iný a ten sa mení v priebehu života. Pre mňa, po mojich skúsenostiach je najdôležitejšie robiť to, čo ma napĺňa a baví a pomáhať ľuďom žiť zdravo vďaka overenému zdravému životnému štýlu.

Zdravie patrí medzi tie najprioritnejšie hodnoty každého z nás.

S tým myslím, každý so mnou bude súhlasiť 🙂


Zuzka, ďakujem, že si zdieľala s nami tieto cenné myšlienky 🙂