Kto miluje, čo robí, vie o tom pútavo rozprávať. A Ty, aj keď sa ťa téma netýka, chceš o tom počuť viac.

Asi tak som sa dostala k diastáze 🙂

Postupne som zistila, že sa jedná o problém, ktorý sa dotýka neuveriteľného množstva mamičiek. Ktoré sa v tichosti trápia a netušia, že existuje riešenie…riešenie tak jednoduché, že za pár dni pod dohľadom odborníka sa dôkazu zbaviť problému, ktorý ich trápi roky.

monika2Monika Šrenkelová z rehabwomen.sk takým odborníkom rozhodne je.  Odborníkom, ktorý skúma, báda, ide do najdrobnejších detailov a vďaka tomu zistila, ako najefektívnejšie precvičiť kedy ktorý sval. Nepreháňam ak napíšem, že vďaka Monike sa začala síriť ozajstná osveta. Stačí si pozrieť jej Facebook stránku s reakciami mamičiek. Ale tie skutočne osudy, trápenia a vrúcna vďaka ostávajú pred nami ukryte. Sú dôverným tajomstvom cvičiteľky a cvičenkine. O spokojnosti a vďake svedčia ústne referencie, ktoré sa síria rýchlosťou blesku …


Mam tu česť, že sa s Monikou osobne poznám a preto som ju poprosila, aby  mi bližšie vysvetlila o čo ide a čo s čím súvisí.
Monika, kedy hovoríme o diastáze ?

Diastáza znamená rozostup priameho brušného svalu, t.j. musculus rectus abdominis.moni

Deje sa to počas tehotenstva, keď maternica zväčší svoj objem niekoľkonásobne, a aby nedošlo ku kompresii vnútorných orgánov, musí sa vytvoriť miesto pre rast bábätka. Preto sa brušná stena doslova „naťahuje“ väčšinou dopredu, ale minimálne aj do strán.

A čo sa tam naťahuje? Linea alba je väzivový popruh, ktorý laicky povedané drží priame brušné svaly spolu. Musí byť dostatočne pružná, aby sa dokázala prispôsobiť rastúcemu brušku, ale zase na druhej strane sa po pôrode musí vrátiť do svojho pôvodného stavu. Ak sa tak nestane, nastáva problém…

Mnohí sa s diastázou trápia roky. Ak sa zanedbá, spôsobuje problém ?

Áno, popôrodná diastáza je komplexný problém celého organizmu…ak je diagnostikovaná diastáza, viem že je problém v stabilite trupu, prítomné je nesprávne dýchanie, taktiež svalová dysbalancia a problémy s chrbticou, ale tiež môžu byť prítomná stresová  inkontinencia, teda oslabené panvové dno.

Na čo má budúca mamička dávať pozor? Existuje účinná prevencia?

Diastáza je do istej miery geneticky daná, ale dá sa ovplyvniť…najlepšou prevenciou je šport a teda vybudovať už v detskom veku športové návyky.

Ale ak budúca mamička celý život nešportovala, je nízkej a útlej postavy, čaká veľké bábätko, alebo dvojčatká, alebo pribrala veľmi na váhe…je tam veľké riziko, že bude mať diastázu.

Preto treba nosiť už počas tehotenstva podporný pás, ktorý aspoň čiastočne pomôže brušku odľahčiť váhu rastúceho bábätka.

Je pravda, že cvičenia môžu pomôcť aj pri snahe otehotnieť ?

monika1Áno, ak je ale prítomná funkčná sterilita, to znamená že pacientka je po gynekologickej stránke zdravá a predsa nevie otehotnieť.

Takmer vždy je problém v panvovom dne, ktoré je buď v napätí alebo naopak nemá svoj svalový tonus. Pred cvičením, ale vždy treba mobilizovať chrbticu a rebrá.

Taktiež si robím vyšetrenie chrbtice a postavenie panvy.  Vychádzam aj z cvičení p. Mojžišovej, ale zakomponovala som si tam už aj vlastné cviky.

 Koľko žien dokážeš „odcvičiť“ na jednom stretnutí?

Diastáza je rozdielna u každej jednej mojej pacientky, preto k nej aj tak pristupujem!

Najprv vždy musím „zrušiť“ jej zlé stereotypy a to je asi to najťažšie…potom začínam so správnym dýchaním a až tak zapájam cviky. Nemám žiadnu jednotnú šablónu, preto preferujem individuálne hodiny.

Cisársky rez

Mám viac ako 70 percent pacientiek, ktoré rodili sekciou a majú  aj diastázu…

Cvičenie ide niekedy oveľa pomalšie, pretože svaly a všetky štruktúry boli prerušené a môže byť narušená aj inervácia. Okrem toho nikto sa tu nevenuje ošetrovaniu jaziev a tie majú tendenciu vytvárať adhézie, t.j. zrasty…všetky tkanivá a štruktúry hlavne v dutine brušnej tendenčne zrasty vytvárajú. Cvičenie ide potom pomalšie a taktiež to má dopad na bolesti v dolnej časti chrbtice, na črevnú perilstatiku, na gynekologické problémy, dokonca aj na problém s ďalším otehotnením…takže venujte pozornosť aj jazve po sekcii

Môže žena s diastázou cvičiť vo fitku?monika3

Nesprávnym dýchaním a cvičením a hlavne nevedomosťou zo strany trénera sa môže napáchať viac zlého ako dobrého. Diastáza má totižto tendenciu sa zväčšovať, nie sťahovať…ak sa cvičí zle!

Často spomínaš dýchanie. Je to až tak podstatné?

V tomto prípade je veľmi podstatné. Pri prítomnej diastáze sa dýcha bruchom, čo nie je správne. Pretože nádych má byť bránicou a výdych brušnými svalmi…vychádzam jednak z anatómie, ktorú som si ale prepojila s funkčnosťou.

Na mojej stránke sa venujem hlavne téme stravovania. Má vplyv na vznik diastázy ?

Do istej miery áno, aj keď nedá sa jednoznačne povedať, že pri konzumácii niektorých druhov potravín sa vyhneme diastáze… pretože diastáza je problém na viacerých úrovniach.

Ale je naozaj prospešné, ak sa pred plánovaným tehotenstvom mamička zameraná na prijímanie nutrične bohatých potravín. To znamená, obmedzí jednoduché sacharidy, cukor a múku a bude prijímať dostatok kolagénu najlepšie živočíšneho pôvodu, t.j. vývar z hovädzích kostí, alebo už menej obľúbenú kočoninu…pre vegetariánky je vhodnou alternatívou agar-morská riasa, tiež je bohatá na kolagén

Vieš pomôcť aj ženám s nadváhou a ochabnutým bruchom ?

V prvom rade chcem zdôrazniť, že moja práca je rehabilitácia, ja nie som trénerka.

Ja pomáham ženám s popôrodnou diastázou, s bruškom ktoré pred tehotenstvom bolo úplne normálne štíhle, bez nadmerného tuku. Po pôrode sa zmenilo na nepoznanie a je to práve ono, ktoré im teraz prináša zmiešané pocity.

Moje cvičenie nie je zamerané na chudnutie, aj keď pri ňom mamičky aj schudnú, ale je to len sekundárny benefit. Ak vidím, že mamička má diastázu ale aj nadváhu, poprosím ju aby schudla pár kíl a až tak začneme cvičiť. Pri nadmernej nadváhe sa mi ťažko diagnostikuje diastázu, ale aj ťažko kontroluje či cvičí správne. Výsledný efekt by nebol podľa jej očakávania.

A na záver: čo by si chcela vykričať do sveta ?

Že diastáza nie je vôbec KOZMETICKÝ problém a už vôbec nie DAŇ za materstvo…

…ako zvyknú hovoriť lekári a ešte stále diastázu podceňujú.

Diastáza je komplexný problém funkčnosti celého organizmu, nie len estetický problém.  A je naozaj veľkým problémom dnešnej doby, dnešného životného štýlu…Tie ženy sú väčšinou cca 30 – 35 ročné a ešte ďalších cca 40 rokov musia v tom svojom telíčku fungovať.

Chodím a robím prednášky všade kde ma zavolajú, pretože vnímam že tu chýba osveta. Všetky ženy, ktoré otehotnejú a dostanú tehotenskú knižku, by mali dostať aj informáciu o diastáze, vždy je lepšie mať vedomosť o niečom a nemusieť to využiť, ako o tom nevedieť a roky sa trápiť…


Monike ďakujem za rozhovor  a vás prosím o zdielanie, aby sa osveta šírila ďalej 🙂