Na mojom blogu som už viac krát písala o atribútoch zdravého životného štýlu. Viete, že mi záleží, čo dávam na stôl našej rodiny. Väčšinu potravín máme z vlastnej záhrady a z overených zdrojov. No napriek tomu ma trápi, že rokmi tie kilá pribúdajú.

Naozaj je to stravovanie až taká veda, že bez počítania kalórii sa nezaobídeme? Opýtala som sa Lukáša na pár otázok, ktoré by mohli zaujímať aj vás.

Lukáš Bernát je osobný športový fyziotréner. Pomáha ľuďom, ktorí nevedia, ako začať so zmenou životného štýlu. Má 13 ročné skúsenosti v oblasti kulturistiky, fitness, fyzioterapie a zdravej výživy. O svoje skúsenosti sa delí na FB stránke: @lukasbernat.sk Jeho filozofia, že v jednoduchosti je krása, je mi blízka.

Lukáš, ako je to s tou stravou? Musíme počítať kalórie? Alebo aké je tajomstvo zdravého taniera?

Veci treba robiť jednoducho  a zbytočne si nekomplikovať život. Nie je potrebné počítať kalórie, ale na začiatku by som odporučil preštudovať si nutričné hodnoty potravín, aby sme vedeli približne zhodnotiť, koľko kalórií obsahuje naše jedlo. Istý čas si vážiť suroviny, aby sme to dostali do oka. Potom si už len približne servírovať potrebný počet živín.  Tajomstvo zdravého taniera je vyvážená komplexná strava, bohatá na bielkoviny, sacharidy, tuky a obohatená o vitamíny a minerály. 🙂

Aké najčastejšie chyby robia ľudia v stravovaní?

Najčastejšie chyby, ktorých sa ľudia dopúšťajú v stravovaní je, že jedia buď príliš málo, skoro vôbec alebo príliš veľa. Potrebné je nájsť si zlatú strednú cestu.

Ďalej sa stravujú v nepravidelných intervaloch, a tým dostávajú svoje telo do stresovej situácie, ktoré si má potom tendenciu ukladať prijaté živiny do tukových zásob.

A v neposlednom rade, majú zle vyvážený prísun živín v jedle potrebných pre správne fungovanie organizmu. Treba si uvedomiť jedno: Nie sú kalórie ako kalórie. Dôraz by sme mali dávať na kvalitu kalórii a nie na ich kvantitu. A kvalitu určuje množstvo živín. Každá jedna makroživina, či sú to bielkoviny, tuky a sacharidy, je dôležitá a zohráva určitú rolu v našom tele.

Dnes už nie je tajomstvom, že ani racionálne stravovanie nevie zabezpečiť dostatok živín. Aký máš názor na doplnky výživy?

Štúdie ukazujú, že zelenina a ovocie dnes nemajú takú nutričnú hodnotu, akú mali kedysi. Jednou z príčin je vyčerpaná pôda. Ďalšia skutočnosť, ktorá stojí za zhoršením nutričnej hodnoty našich potravín, je požiadavka na vyššiu výnosnosť. Samozrejme, aj „rýchlokvasená“ zelenina  obsahuje živiny, no nie v takých množstvách, ako potrebujeme.

Ak nevieme zabezpečiť na náš stôl kvalitné suroviny, ak z nevedomosti alebo kvôli chorobe nemôžeme prijímať nutrične vyváženú stravu, určite je žiadúce prijímať doplnky výživy.

Zdôrazňujem však, že doplnky výživy nenahradia zdravú stravu. Ako aj z názvu vyplýva, mali by ich ľudia iba dopĺňať. Je tiež veľmi dôležité, aby sme aj pri doplnkoch dbali na kvalitu a vyberali iba tie prírodné.

Ktoré potraviny a doplnky výživy sú vhodné, ak sa usilujem podať najlepší výkon? Ako si môžeme dobiť energiu? Čo odporúčaš Ty, ako tréner?

Tak ako som už spomínal, potrebujeme mať vyváženú stravu, aby sme mohli podávať kvalitné výkony v živote. Ak chceme byť počas dňa sústredení, aktívni, musíme tomu prispôsobiť našu životosprávu. Svoj organizmus by sme mali už hneď z rána dostatočne naštartovať, a to kvalitnými raňajkami. Tie by mali  obsahovať živočíšne bielkoviny a zdravé tuky. Komplexné sacharidy by mali byť až na treťom mieste. Ďalej je veľmi potrebné najesť sa do polosýta, aby sme zbytočne neoberali náš mozog o energiu a nenasmerovali ju do brucha na tráviacu činnosť. To isté platí aj pri ďalších dvoch hlavných chodoch dňa. Čiže obed a večera by mala mať v sebe obsiahnutý potrebný prísun živočíšnych bielkovín, zdravých tukov a komplexných sacharidov. Ak náhle počas dňa strácame energiu, tak si ju vieme doplniť rýchlym cukrom. V tomto prípade by sme nemali siahnuť po rafinovanom cukre, ale namiesto toho sa zamerajme radšej na prírodné zdroje, napríklad ovocie, ktoré obsahuje rýchlu dávku energie a potrebný prísun  vitamínov pre náš organizmus.  Tak isto si vieme dobiť energiu aj rôznymi stimulantmi, ako napríklad kávou, ktorá obsahuje kofeín. Odporúčajú sa dve až tri šálky kvalitnej kávy denne.

Podstatná je strava. Akú úlohu zohráva pohyb pri tom, ak chceme schudnúť alebo mať viac energie? A čo tí, ktorí sa stravujú zle a spoliehajú sa na šport?

Medzi pohybom a zdravou stravou musí byť rovnováha.  Jedno bez druhého nefunguje. Potrebujeme mať vyváženú stravu, aby sme mohli podávať správny športový výkon. To iste platí aj pri naberaní svalovej hmoty alebo pri redukcii hmotnosti. Veľmi veľa ľudí športuje, pritom nezmení svoje stravovacie návyky a výsledky sú často ťažko badateľné. Neprichádza žiadna zmena.

Určite aj Ty potrebuješ motiváciu. Kto je tvojím vzorom, odkiaľ alebo od koho si čerpal poznatky?

Väčšinu svojej motivácie som čerpal zo zahraničia od športových trénerov a fyzioterapeutov. Tieto poznatky som hlavne otestoval sám na sebe a za 13 rokov praxe som si ich obohatil o svoje skúsenosti.

Máš ty sám svojho osobného trénera?

Nie, ja som sám sebe osobným trénerom 🙂

Mnohí tvrdia, že nemajú čas. Poradíš nám, ako sa dá skĺbiť cvičenie a nedostatok času? Koľkokrát do týždňa je potrebné cvičiť, aby sme sa cítil lepšie?

Ak človek naozaj chce, tak čas si stále nájde. Ja odporúčam cvičiť aspoň 3 – 4 krát do týždňa, aby to malo ten správny efekt. V živote sa netreba zamerať len na jednu pohybovú aktivitu, pretože tých možností hýbať sa máme okolo seba neúrekom. Môžeme, napríklad ísť na prechádzku, bicyklovať, zatancovať si s priateľmi, miesto výťahu použijeme schodisko, do obchodu pôjdeme pešo, nie autom atď… Tých možností je veľa.

K pravidelnému pohybu patrí aj relaxácia. Prečo je oddych pri cvičení taký dôležitý?

Cvičením telo ničíme, stravou ho vyživujeme, spánkom, čiže relaxom regenerujeme a budujeme svalovú hmotu. Takže relax je veľmi potrebný na obnovenie energie a na správne fungovanie organizmu. Ďalšou formou relaxu môže byť aj aktívny oddych. Ja preferujem turistiku v horách, cestnú a horskú cyklistiku. V hubárskej sezóne sa veľmi rád vyberiem do lesa na poriadnu hubačku, ktorá poteší moje srdce. Tá vôňa lesa a pocit pokoja sú na nezaplatenie. Je už len na Vás, akú formu relaxu využijete práve vy. 🙂

Viem, že v Tvojom prípade byť trénerom nie je povolaním, ale poslaním. Aké sú tvoje ciele, ktoré by si chcel dosiahnuť?

Mojím hlavným cieľom je robiť osvetu ohľadom zdraviu prospešného cvičenia. Do budúcnosti by som si chcel otvoriť vlastné športové centrum pre verejnosť. To je taký môj veľký sen. 🙂

Je niečo, na čo som sa nepýtala a chcel by si odkázať naším čitateľom na záver?

Môj odkaz pre nich znie: Zapojte do svojho života pravidelný pohyb a stravujte sa pestro. Správajte sa k svojmu telu s úctou a rešpektom. 🙂

Ďakujem 🙂

Zaujímate sa o produkty pre zdravie a krasu?

Pozývam vás do môjho obchodíka.

Máte pre mňa tip na tému alebo poznáte zaujímavú osobnosť  v oblasti zdravia a krásy?

Píšte  na:

info/zavinac/beatazahumenska.sk alebo ma kontaktujte cez sociálne siete