Zároveň mám obavy, či nálezisko nebude v horšom stave, ako minulý rok. Že prečo? Preto, lebo medvedí cesnak je módnou záležitosťou a na zber nechodia iba milovníci prírody. Na náleziskách stretneme aj takých, ktorí s rastlinkami zaobchádzajú nešetrne. Prichádzajú s rýľmi a kosákmi…
Aby sme z tejto jarnej bylinky mali osoh ešte mnoho rokov, zbierajme ju s láskou.
Detoxikuje a pomáha pri ochoreniach
MC má podobné, o niečo silnejšie vlastnosti ako cesnak kuchynsky. Na jarne očistné kúry sa používa v čerstvom stave, keď má najviac liečivých zložiek. Čistí krv a celý organizmus. Má antibakteriálne účinky, znižuje zápal a posilňuje imunitu. Používa sa aj pri vysokom krvnom tlaku a pri zvýšenom cholesterole.
Medvedí cesnak, čo s ním?
Medvedí cesnak sa dá využiť na 1000 spôsobov. Keď je sezóna, my ho doma jeme aspoň 3x denne každý deň.
- Konzumujeme hlavne čerstvé listy, lebo obsahujú najviac výživných látok.
- Listy medvedieho cesnaku môžeme aj sušiť, ale veľký zázrak od toho neočakávajme. Sušením sa strácajú hodnotne látky a aj aróma. Doporučujem radšej mrazenie. Môžu sa zamraziť väčšie listy ale aj pokrájané na rezance.
- Ďalší spôsob ako sa tešiť čo najdlhšie zo zelených listov je, že nakrájané lístky natlačíme do fliaš a zalejeme kvalitným olejom. Dbáme na to, aby neboli vzduchové bubliny a olej sa dostal medzi listy. Fľašky musia byť čisté a v chladničke vydržia pomerne dlho.
- Výborne chuti a dlho vydrží s horčicou (zvolila som si dijonsku).
- Dá sa vyrobiť aj tinktúra, kde nakrájané lístky zalejeme kvalitným cca 40% liehom a necháme 14 dní na slnečnom mieste. Potom precedíme a užívame denne 10 kvapiek.
- Môže sa použiť aj variant, kde nadrobno pokrájané lístky prevaríme s kvalitným vínom, osladíme medom a po dúškoch popíjame.
- Osoby s citlivým žalúdkom môžu nakrájané listy zaliať teplým mliekom, 2 až 3 hodiny nechať postáť a precedené mliečko po dúškoch popíjať.
- Alebo lístky jednoducho zalejeme ako čajík.
Teraz sa pozrieme, ako môžeme medvedí cesnak obohatiť naše jedlá:
Keďže všetko robím od oka a nerada zapisujem recepty, chcem vás povzbudiť, aby ste sa nebáli experimentovať a vaše obľúbene jedlá obohaťte lístkami MC. Ak sa vám niečo extra podarí, pošlite mi recept na mail alebo na Facebook, rada to uverejním.
Pesto:
Asi najobľúbenejší spôsob úpravy z MC je pesto. Rozmixujeme listy medvedieho cesnaku, ľubovoľné oriešky, slnečnicové semiačka, píniové semiačka podľa chuti, parmezán, olivový olej a trochou soli.
Smoothie:
Veľkej obľube sa tešia smoothie, kde do mixéra dáme celé ovocie, zeleninu a rôzne bylinky. Medvedí cesnak môže byť zaujímavým obohatením.
- medvedí cesnak, jabĺčko, citrón, med, voda (pomer a konzistencia podľa chutí)
- medvedí cesnak, ananás, banán, voda (pomer a konzistencia podľa chutí)
Nátierky:
Či už dáme zelené rezance listov na chlebík s maslom alebo na obľúbenú nátierku, získame zdravú variantu. Môžeme napríklad dochutiť Cottage syry alebo tvaroh.
- Cottage s avokádom a medvedím cesnakom: kelímok syra, jedno avokádo, malá cibuľka a medvedí cesnak (nešetríme) nakrájaný na malé časti. Premiešame vidličkou.
- Syrová nátierka: strúhaný syr (ľubovoľný- najradšej mám gorgonzolu), kyslá smotana, medvedí cesnak, prípadne mladú cibuľku a soľ. Ingrediencie mixujeme na hladkú zelenú nátierku.
- Vajíčková, avokádová, rybacia…ako obvykle+ MC
- Tvarohová nátierka
- Maslo s MC+chilli
- Bryndza, šošovica+MC
- Lučina, tvaroh+MC
- Balkanský syr, vajíčko+MC
Polievky:
Stačí, ak našu obľúbenú polievku (zeleninovú, mäsovú, krémovú) posypeme čerstvými lístkami. Alebo pridáme viac lístkov pred koncom varenia priamo do polievky.
- Mliečna polievka s medvedím cesnakom a zemiakmi: Do vody dáme variť zemiaky a malú cibuľku. Keď zemiaky sú mäkké pridáme rezančeky medvedieho cesnaku (nešetríme) , mlieko, podľa potreby zahustíme múkou. Dochutíme smotanou a soľou.
- Zeleninová polievka: koreňovú zeleninu, cibuľu, cesnak uvaríme do mäkka a cca 5 min. pred koncom pridáme zväzok medvedieho cesnaku aj s cibuľkou. Na tanieri ozdobíme čerstvými rezančekmi zelených listov.
- Ďalšia obmena je s knedličkami s medvedím cesnakom.
- Krémova polievka s medvedím cesnakom a mrkvou: zemiaky a mrkvu pokrájame na menšie kocky a restujeme na masle. Pridáme vodu a krátko varíme. Po čase pridáme aj medvedí cesnak.(nešetríme) a kyslú smotanu na dochutenie. Ponorným mixérom mixujeme do krémova.
- Cícerová polievka s MC
- Špargľová polievka s MC
- Šampiňonová polievka s MC
Jednohubky:
- Vajíčka s medveďou plnkou
- Pór plnený bryndzou a MC
- Nakladaný syr s MC
Hlavne jedla:
- Cestoviny s pestom z medvedieho cesnaku
- Halušky s medvedím cesnakom a syrovou omáčkou
- Ňoky s pestom z avokáda a MC
- Hliva na cibuľke, omáčka z medvedieho cesnaku, knedle
- Lasagne s tvarohom a medvedím cesnakom. Rezance z medvedieho cesnaku primiešame do tvarohu a dochutíme soľou a čiernym korením. Do vymasteného pekáča vrstvíme predvarené cesto s tvarohom. Na poslednú vrstvu naukladáme listy medvedieho cesnaku a ako poslednú vrstvu dáme kyslú smotanu. Upečieme do ružova.
- Kuracie prsia plnené MC
- Rizoto s lesnými hubami a MC
- Pečené mäso s MC
- Mäsová roláda
- Haruľa plnená s domácim syrom a MC
- Pohánkové placky s MC
Slané:
- Jogurtový chlieb s MC
- Špaldové tyčinky
- Slaný koláč
- Roládky z listkového cesta
- Tvarohové tyčinky
Šaláty:
- šalát s medvedím cesnakom
- medvedí cesnak, čierne olivy a sušene paradajky v oleji.
- medvedí cesnak, reďkvička, sušené paradajky v oleji, Feta
Celá rastlinka je jedlá. Zbieram šetrne a s pokorou. No občas, nechtiac vytiahnem celú rastlinku s cibuľkou aj s kvetom. Tieto rastlinky zasadíme v našej záhrade, kde sa im krásne darí. Pri poslednom zbere sa nám podarilo vytiahnuť znova niekoľko celých rastliniek a rozhodla som sa, že ich s láskou zjeme. Takže na tanieri vidíte dusené huby na olivovom oleji s jasmínovou ryžou. Šalátik obsahuje ľadový šalát, paradajky a listy, kvety a cibuľky medvedieho cesnaku.
A na záver: Obava pred zámenou MC a konvaliniek. Ak nie ste si istí, stačí lístok pošúchať a uvoľní sa nezameniteľná aróma. Konvalinka je jedovatá a môže spôsobiť poriadne nepríjemnosti. Pozrite si obrázok na porovnanie: TU