Warning: Use of undefined constant minor - assumed 'minor' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/8/9/8996cebc-6c36-4936-9688-9a69eedfa046/beatazahumenska.sk/web/wp-config.php on line 14
Ani vy nemáte pocit smädu? - Beáta Záhumenská

Poznám ľudí, ktorí sa bez fľašky nepohnú z domu. A potom ľudí, ktorí takmer nepijú. Medzi nich patrím aj ja. Hrozné, ale jednoducho necítim (nemám) pocit smädu a preto občas zabúdam na dôležitý pitný režim.

 

Popri svojej práci často radím ľudom ohľadom zdravého životného štýlu, ktorého súčasťou je aj pitie dostatočného množstva tekutín. Vychádzajúc zo seba, viem pochopiť aj „nepijanov“ 🙂

Radim im to, čo pomáha aj mne.

Práve ako píšem tieto riadky, môj manžel Stanko mi doniesol veľký pohár čistej H2O a polozil ho na stôl…ďakujem 🙂

A tu je moja rada pre vás: ak nemáte pocit smädu, povedzte o svojom probléme rodine a priateľom.  U mňa to funguje a som vďačná za každý pohár vody, ktorý predo mňa položia moji najbližší. A neviem prečo, ale tá vodička je aj chutnejšia…

Ak nemáte okolo seba ľudí, na ktorých sa môžete spoľahnúť, na pomoc prichádzajú rôzne aplikácie do mobilu.

Piť či nepiť?

Naše telo sa skladá z dvoch tretín z vody. Všetky procesy v našom organizme prebiehajú vo vodnom prostredí, každá bunka v ľudskom tele potrebuje vodu. A od množstva vody závisí aj to, ako sa cítime telesne ale aj duševne. Prvými príznakmi, že trpíme nedostatkom vody, môže byt zmena našej nálady.

Ak chceme byt svieži, jasne rozmýšľať a pociťovať šťastie, potrebujeme vodu.

Rozhodne piť!

Nech je voda prvou voľbou vždy, keď sa necítime komfortne.

Pred rokmi prišiel môj syn zo školy a sťažoval sa, že ho bolela hlava a pani učiteľka mu chcela dať tabletku. A pritom naňho IBA svietilo slnko cez okno. Vďaka hodnotám, ktoré doma uznávame, poprosil pani učiteľku, či sa môže napiť a presadnúť si. Stačilo tak málo…

 

Ak niečo nie je v poriadku, ak niečo bolí, páli, niečo na nás lezie, ak sme unavení, nazlostení…nech je voda prvou voľbou. Aj keď nemáme pocit smädu!

Koľko piť?

Ja zastávam názor, že všetci sme jedinečný a nemôžeme sa riadiť podľa vzorca. Napríklad ak sa nútim do pitia, je mi ťažko na žalúdku. Je to nepríjemný pocit. Prečo by som to robila?

Potreba vody je individuálna a závisí od okolnosti. Ako žijeme, čo jeme, ako myslíme a ako pracuje naše telo.

 

Čo piť?

Niektoré teórie hovoria, že sa ráta iba čistá voda. Nemôžem s tým súhlasiť na základe vlastnej skúsenosti. V minulosti, keď som ešte nevedela o dôležitosti pitného režimu, boli dni, že som nepila viac dni za sebou. Ale bez polievky som si nevedela predstaviť deň. Ak by sa rátala iba čistá voda, už by som tu asi nebola. Teraz už viem, že telo si pýtalo svoje cez tekuté jedlá, ovocie a zeleninu.

Kde sa nachádza najviac vody?

Uhorka (96,8 %),  Reďkovka (94,4 %), Rajčiny (92,9 %), Paprika (91,0 %),  Vodný melón (90,2 %), Broskyňa (87,7 %), Pomaranč (85,7 %)…

 

Nepodceňujte pitný režim ale nezúfajte, ak konzumujete cez deň viac šťavnatého ovocia a zeleniny. V nich je voda v štruktúrovanej podobe-čiže vo svojej prirodzenej forme.

Mohol by vás zaujímať článok 11 dôvodov, prečo piť uhorkovú vodu.

 

Voda z vodovodu

Máme to šťastie, že nám stačí otočiť kohútik a potečie čistá, osviežujúca voda. Dá sa povedať, že je nezávadná. Mnohí však vode z vodovodu nedôverujú. Áno je pravda, že tam cítiť chlór a občas dokonca vidieť nečistoty z potrubia. Je možné si dať vodu vyšetriť a zistiť, čo sa v nej nachádza.

Dá sa s tou chuťou niečo urobiť?

Napríklad my na čistenie používame prietokový uhlíkový filter. Takáto filtrovaná  voda sa pije oveľa lepšie, je bez chuti a nemám pocit, že sa silím do pitia. U mamky vodu upravujeme filtračnou kanvicou.

Sú aj silnejšie, osmotické filtre, ktoré z vody urobia doslovne H2O. Takéto filtre sú drahšie a náročnejšie na priestor a údržbu. Zatiaľ  sme nemali potrebu siahať po takejto úprave, ale ak hľadáte alternatívy, tak s osmózou sa určite stretnete.

Ďalšou metódou na výrobu čistej H2O je destilácia. My sme sa v škole učili, že destilovaná voda je životu nebezpečná, lebo naviaže na seba minerály z tela. Dnes je jednou z ďalších alternatív úpravy vody. Čistá voda naviaže na seba v prvom rade toxíny, demineralizácie sa nemusíme báť!

Poznám ľudí, ktorí upravujú kvalitu vody prevarením ale i zamrazením. Tieto úpravy majú svoje logické opodstatnenie, rada si o tom prečítam, ale nepraktizujem. Ale dobre vedieť…

Vlastnosti vody sa dajú upraviť aj pridaním šungitu. Šungit je veľmi stará hornina, ktorá dokáže naviazať na seba škodlivé látky z vody. Môžem potvrdiť, takto ošetrená voda naozaj chuti ako filtrovaná.

 

Balené vody

Na Slovensku máme široký výber minerálnych vôd.  Ich veľkou nevýhodou je, že sú balené v plastovom obale.  Preto naša rodina ich kupuje iba výnimočne. Na každodenné pitie sa hodia pramenité vody s nízkym obsahom minerálov. Anorganické minerály sú pre naše telo záťažou.

Niektoré minerálky sú vhodné len na špecifické liečebné účely. A pijú sa krátkodobo.

S bublinkami opatrne. Môžu dráždiť hrdlo, tráviaci trakt a nafukujú.

Ochutené vody

Chuťové vlastnosti vieme vylepšiť aj pridaním ovocia, zeleniny a byliniek.

Mnohí prisahajú na ranné pitie vlažnej vody s citrónom.  Nielen chutí, ale dodá C vitamín, má zásadotvorný účinok a zrýchli metabolizmus. Podobne sa dá voda vylepšiť aj 100% citrónovou esenciou. Stačí 1 kvapka.

Veľkej obľube sa teší aj voda s uhorkami a rôznymi bylinkami.

Nemám rada veľmi studené nápoje, napriek tomu v letných horúčavách dobre padne kocka ľadu na získanie akurátnej teploty nápoja. Ľad môžeme dopredu pripraviť zamrazením ovocia, byliniek, kvietkov...fantázii sa medze nekladú. Keďže my máme doma veľa mrazeného ovocia zo záhrady, naši hostia majú nápoje schladené mrazeným bio ovocím.

 

Voda a detoxikácia

Vyššie som už spomínala, že všetky procesy v tele prebiehajú vo vodnom prostredí. Voda nám pomáha aj pri odstránení škodlivín z tela. Viaže na seba toxíny a odvádza ich z tela.

Aby tekutina mohla na seba naviazať toxíny, musí byť čistá. Ruka v ruke s detoxom ide aj chudnutie. Čistá voda má 0 kalórii. Pitie dostatočného množstva vody zrýchľuje metabolizmus. Mnohokrát stačí zvýšiť príjem tekutín a naštartuje sa chudnutie aj bez úpravy stravy.

Voda vie na seba naviazať aj rôzne informácie. Preto predtým, ako ju vypijeme, môžeme sa sústrediť na jej liečivú silu. A pri každom glgu preciťovať to, ako prechádza naším telom a čistí jednotlivé bunky.

Zaujímavé pokusy previedol Masaru Emoto, japonský vedec a doktor alternatívnej medicíny. Tvrdí, že voda v sklenenej nádobe vystavená slovám, myšlienkam, obrázkom a hudbe, vykazuje zmenené vlastnosti. Po zamrazení a odfotografovaní krištáľov vidíme rôzne tvary. Pri pozitívnych krásne harmonické, pri negatívnych podnetoch chybné disharmonické tvary.

niektoré fotky si možete pozrieť =>> TU

Nemusíte tomu veriť. No vedzte, že kto má správne informácie, má moc!

Na záver

Počuli ste o diagnóze aquaholik? Áno existuje….Je to posadnutosť dodržiavaním  pitného režimu. Preto treba zabudnúť na čísla a na rôzne výpočty.

Čím viac, nemusí byť tým lepšie.

Na pozore musia byť iba ľudia, ktorým chýba prirodzená komunikácia so svojim telom-čiže nemajú smäd!

Ako vo všetkom, tak aj v pití treba dodržiavať mieru a riadiť sa zdravým rozumom.

Darí sa vám dodržiavať pitný režim? Akú vodu najradšej pijete? Podeľte sa s nami 🙂

V textoch a videách nájdete odkazy na výživové doplnky a kozmetické prípravky od spoločnosti Forever, ktoré sú vysokokvalitné a naša rodina ich používa viac ako 19 rokov.

Ak chcete vedieť, ako ich mať výhodnejšie, kliknite na odkaz: Chcem vedieť viac

Chcem vedieť viac